Ubój drobiu w świetle przepisów

Polska jest europejskim liderem w produkcji drobiu. Szacuje się, że na terenie naszego kraju znajduje się ok. 130 milionów kur. Ubój jest znacznie większy, ponieważ kurczaki, które są przeznaczone na ubój, rosną nienaturalnie szybko i trafiają do ubojni już po sześciu tygodniach od wyklucia. Wszystkie ubojnie w Polsce muszą spełnić odpowiednie przepisy. Dowiedz się jakie restrykcje muszą spełniać producenci mięsa. 

Przepisy dotyczące uboju zwierząt

Przemysł drobiarski cały czas rośnie. W 1970 roku hodowało się ok. 100 mln kur, które były przeznaczone na mięso, a dzisiaj ta liczba wynosi ponad 1 100 mln ptaków rocznie. Znaczna część mięsa produkowanego w Polsce (42%) trafia na eksport, które głównie trafia do Niemiec, Wielkiej Brytanii czy Czech. Wartość całej produkcji mięsnej wynosi blisko 63 mln złotych rocznie i zatrudnia ok. 150 tysięcy osób. 

Ubojnie drobiu w Polsce muszą zastosować się do szeregu wymagań i przepisów narzuconych przez dyrektywę Unii Europejskiej z 2009 r. Wszystkie czynności i procedury powinny chronić zwierzęta przed nadmiernym stresem, zbędnym bólem i cierpieniem. Proces pozbawiania życia zwierząt w celu pozyskania mięsa do spożycia musi być przeprowadzony w sposób szybki i humanitarny.

Ubojnia musi też zapewnić wysoką higienizację całego procesu, aby mięso było ekologiczne i najwyższej jakości oraz spełniało wymogi dotyczące bezpiecznej żywności. Dotyczy to także pracowników, którzy pracują przy uboju, a także narzędzi, które muszą być sterylne. 

Ubojnia spełniająca wszystkie normy

Rodzinna Spółdzielnia Produkcyjna “Nowość” to ubojnia drobiu założona w 1951 roku, która prowadzi bezpieczny dla zwierząt chów i ubój. Produkujemy drób na własnej fermie i dostarczamy najświeższy i najwyższej jakości drób. Dodatkowo proces technologiczny odbywa się pod stałą kontrolą weterynaryjną. Nasza ubojnia posiada także wiele certyfikatów, które świadczą o jakości naszej placówki. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *